Název projektu: Podpora odborného vzdělávání v Plzeňském kraji
Číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008356
Celkový rozpočet: 4 970 387 Kč
Hlavním cílem projektu je rozvíjet odborné kompetence pedagogických pracovníků tak, aby pomocí vhodných metod, pomůcek a prostředků vzbudili zájem žáků od MŠ, přes ZŠ po SŠ o technické a řemeslné vzdělávání. SOU elektrotechnické bude nabízet nejen zábavné kroužky z oblasti elektroniky, programování a kroužek ARDUINO, ale bude nabízet též i kroužky odlišné od vzdělávací nabídky SOU elektrotechnického. Součástí náplně kroužků bude seznámení se vzdělávací nabídkou SOU elektrotechnického i prohlídka dílen odborného výcviku, odborných laboratoří a učeben. Projekt chce praktickými činnostmi odbourávat obavy a strach z manuálních činností, prezentovat a vyzkoušet si základní matematické pojmy a metody v praxi. Zapojovat představu a převádět psaný text do praktických skutečností. Poznat obvyklý život na střední škole, vybavení školy, učitele školy a sledovat žáky SOU elektrotechnického při všech denních činnostech. Uspořádat pro rodiče žáků ZŠ den otevřených dveří a ukázat jejich děti při praktických činnostech v kroužcích. Podrobně informovat výchovné poradce základních škol o vzdělávací nabídce ve SOU elektrotechnickém spojenou s návštěvou školy a zhlédnutím prací žáků. Pro žáky základních škol vytipovat firmy vhodné k návštěvě a zorganizovat ve spolupráci s odborníky z firem návštěvy ve firmách.
Soustavně, systematicky rozvíjet a upevňovat spolupráci a mezi SOU elektrotechnickým, základními školami a mateřskou školou.
Zapojené základní školy (popřípadě mateřské školy)
- základní škola Plzeň, příspěvková organizace, Terezie Brzkové 33 – 35, 318 00 Plzeň
- žáci druhého stupně
- žáci školní družiny
- ZŠ Plzeň – příspěvková organizace, Kralovická 12, 323 00 Plzeň
- žáci druhého stupně
Základní škola Starý Plzenec, Masarykovo náměstí 54, 332 02 Starý Plzenec
- žáci druhého stupně
- mateřská škola Plzeň, Waltrova 26, příspěvková organizace
- děti z mateřské školy
Motivační aktivity pro žáky:
Děti z MŠ budou vyrábět v dílnách SOUE v „Kroužku hurá do dílen! (MŠ)“ jednoduché výrobky ze dřeva – házecí kostku, hru Domino a jiné. Budou zatloukat hřebíčky, jednoduchým nářadím opracovávat dřevěný polotovar. Na kostky budou lepit obrázky, látku, vystřihovat z tenké dýhy jednoduché obrazce. Vyrobí si rastr z hřebíčků a budou propojovat hřebíčky pomocí barevných provázků a tím vytvářet různé obrazce. Z polystyrenu budou vyřezávat 2D obrazce. Uplatní svoji tvůrčí fantazii. Druhá část kroužku bude zaměřena na rozvoj práce se stavebnicí Merkur.
Žáci ZŠ budou v SOUE navštěvovat technické kroužky zaměřené na elektroniku, ARDUINO (HW a SW), programování, práci se dřevem a práci s barevnými kovy.
Kroužek elektronika nás baví
Žáci budou vyrábět jednoduché funkční elektronické obvody. Obvody jsou koncipovány jako elektronické stavebnice. Stavebnice obsahují samotné elektronické součástky, desku plošného spoje, popis výrobku a jeho možné praktické uplatnění, popis funkce obvodu, schéma zapojení a zvětšený názorný barevný osazovací plán. Žáci budou vyrábět obvody akustické signalizace, optické signalizace, detektory apod. Budou provádět jednoduchá základní elektrická měření. Žáci budou mít k dispozici tištěné návody ke každému výrobku. Návody budou obsahovat obecné popisy výrobků, detailní pracovní postupy, názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti) a jednoduchou úlohu směřující k výpočtům vztahující se k danému konkrétnímu výrobku (podpora matematické gramotnosti).
Kroužek dioda nebo kondenzátor
Žáci budou vyrábět jednoduché funkční elektronické obvody. Obvody jsou koncipovány jako elektronické stavebnice. Stavebnice obsahují samotné elektronické součástky, desku plošného spoje, popis výrobku a jeho možné praktické uplatnění, popis funkce obvodu, schéma zapojení a zvětšený názorný barevný osazovací plán. Žáci budou vyrábět zábavné elektronické obvody – blikající srdíčka, sněhuláky, semafory, indikátory vlhkosti apod. Budou provádět jednoduchá základní elektrická měření. Žáci budou mít k dispozici tištěné návody ke každému výrobku. Návody budou obsahovat obecné popisy výrobků, detailní pracovní postupy, názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti) a jednoduchou úlohu směřující k výpočtům vztahující se k danému konkrétnímu výrobku (podpora matematické gramotnosti).
Kroužek Arduino? Arduino!
Žáci budou programovat ve vývojovém prostředí Arduino IDE následující úlohy: robotickou ruku přenášející materiál na stavbě, robotický podvozek s ultrazvukovým naváděním (jízda po místnosti), práce s LCD displejem – tlačítka, LED displej – hodiny, měření vzdálenosti pomocí ultrazvuku a zobrazení na displeji, bezdrátová technologie Bluetooth – ovládání robotické ruky pomocí mobilního telefonu, reagovaní elektroniky na zvuk (snímání zvuku a ovládání zařízení – například vozítka), periferie – deska relé, zavedení WiFi do výrobků apod. Žáci budou mít k dispozici tištěné návody ke každému výrobku. Návody budou obsahovat obecné popisy výrobků, detailní pracovní postupy, názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti) a jednoduchou úlohu směřující k výpočtům vztahující se k danému konkrétnímu výrobku (podpora matematické gramotnosti).
Kroužek jedničky – nuly
Žáci budou tvořit vlastní návrhy 3D objektů, které následně vytisknou na 3D tiskárnách. Budou skenovat reálné objekty 3D skenerem, následně je editovat v programu a tisknou na 3D tiskárnách. Budou tvořit různé krabičky pro elektronické stavebnice z ostatních kroužků. Seznámí se s vlastnostmi 3D tisku a parametry filamentů. Budou připravovat tiskové plochy a odesílat dat na SD karty tiskáren. Prakticky se seznámí s dostupnými softwary. Žáci budou mít k dispozici tištěné návody ke každému výrobku. Návody budou obsahovat obecné popisy výrobků, detailní pracovní postupy, názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti) a jednoduchou úlohu směřující k výpočtům vztahující se k danému konkrétnímu výrobku (podpora matematické gramotnosti).
Kroužek dřevo je super
Žáci budou prakticky pracovat s různými druky dřevěných polotovarů. Budou vyrábět velké házecí kostky, hlavolamy, herní sady Domino. Dále pro pokročilé budou připraveny polotovary pro výrobu hmyzích hotelů, ptačích budek, krmítek pro ptáky, podložek pod hrnce, obracečky a další. Budou řezat, vrtat, brousit, smirkovat, lepit, šroubovat, natírat. Žáci budou mít k dispozici tištěné návody ke každému výrobku. Návody budou obsahovat obecné popisy výrobků, detailní pracovní postupy, názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti) a jednoduchou úlohu směřující k výpočtům vztahující se k danému konkrétnímu výrobku (podpora matematické gramotnosti).
Kroužek dřevo a co s ním?
Žáci budou prakticky pracovat s různými druky dřevěných polotovarů. Budou vyrábět velikonoční zajíčky, různé dřevěné hlavolamy, herní sady Domina, ptačí budky apod. Budou měřit, řezat, vrtat, brousit, smirkovat, lepit, šroubovat, natírat. Žáci budou mít k dispozici tištěné návody ke každému výrobku. Návody budou obsahovat obecné popisy výrobků, detailní pracovní postupy, názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti) a jednoduchou úlohu směřující k výpočtům vztahující se k danému konkrétnímu výrobku (podpora matematické gramotnosti).
Kroužek kovové maličkosti
Žáci se prakticky seznámí s ručním zpracováním kovů. Vyrobí si a sestaví kovový hlavolam. Budou rýsovat, řezat, vrtat, pilovat a dělat dokončovací práce. Budou razit čísla a písmena razidly.
Žáci budou mít k dispozici tištěné návody ke každému výrobku. Návody budou obsahovat obecné popisy výrobků, detailní pracovní postupy, názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti) a jednoduchou úlohu směřující k výpočtům vztahující se k danému konkrétnímu výrobku (podpora matematické gramotnosti).
Kroužek barevné kovy
Žáci se prakticky seznámí s ručním zpracováním kovů. Vyrobí si sadu házecích kostek různých velikostí. Budou rýsovat, řezat, vrtat, pilovat a dělat dokončovací leštící práce. Žáci budou mít k dispozici tištěné návody ke každému výrobku. Návody budou obsahovat obecné popisy výrobků, detailní pracovní postupy, názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti) a jednoduchou úlohu směřující k výpočtům vztahující se k danému konkrétnímu výrobku (podpora matematické gramotnosti).
Kroužek hurá do dílen! (ZŠ)
Žáci budou vyrábět v dílnách SOUE v „Kroužku hurá do dílen!“ jednoduché výrobky ze dřeva – házecí kostku, hru Domino a jiné. Budou zatloukat hřebíčky, jednoduchým nářadím opracovávat dřevěný polotovar. Na kostky budou lepit obrázky, látku, vystřihovat z tenké dýhy jednoduché obrazce. Vyrobí si rastr z hřebíčků a budou propojovat hřebíčky pomocí barevných provázků a tím vytvářet různé obrazce. Z polystyrenu budou vyřezávat 2D obrazce. Uplatní svoji tvůrčí fantazii. Druhá část kroužku bude zaměřena na rozvoj práce se stavebnicí Merkur.
Pro žáky SOUE budou připraveny 2 kroužky, jejichž součástí budou i odborné exkurze k zaměstnavatelům.
Kroužek ICT a automatizace
Kroužek bude určen pro žáky, kteří budou mít zájem o získání nadstandardních znalostí z oblasti programování a automatizace. Budou programovat praktické aplikace v různých programovacích jazycích, tvůrčím způsobem zavádět a odlaďovat aplikace. Žáci budou mít k ispozici tištěnou dokumentaci se zadáními. Dokumentace bude obsahovat obecné popisy, možné postupy, případně názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti). Kroužek bude navštěvovat max. 8 žáků střední školy. Odborné exkurze budou zaměřeny na pracoviště firem využívající moderní prvky automatizace s důrazem na praktický vývoj a užití prvků určených pro systémy internetu věcí a zavádění prvků SMART CITY. Další část odborných exkurzí bude zaměřena na praktické provozy s vysokým stupněm zavedení informačních technologií průmyslové výroby. Žáci budou prakticky seznámeni s projektem města Plzně SMART CITY Inteligentní město – koncept, který se opírá o využití moderních technologií s cílem zlepšit kvalitu života a zefektivnit správu věcí veřejných, energetickou bezpečnost, dopravu a další.
Kroužek ICT a robotiky
Kroužek bude určen pro žáky, kteří budou mít zájem o získání nadstandardních znalostí z oblasti programování a robotiky. Budou programovat praktické aplikace v různých programovacích jazycích, modifikovat a „učit“ roboty. V rámci kroužku budou připravovat soutěž robotiky s důrazem na tvůrčí činnost a užití v praktických aplikacích. Žáci budou mít k dispozici tištěné dokumentaci se zadáními. Dokumentace bude obsahovat obecné popisy, možné postupy, případně názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti).
Dále chce projekt posílit matematickou a čtenářskou gramotnost proto vznikly tyto aktivity:
Kroužek čtenářská zkušenost
V kroužku budou pracovat žáci školy, kteří jak společnou prací s vybranými knihami a texty, tak dalšími aktivitami (návštěva muzea knihtisku, besedy s autory, exkurze apod.) získají výrazně lepší čtenářskou zkušenost, která je potřebná pro vztah žáků k četbě. Cílem bude získat žáky k pravidelné četbě, zlepšit čtenářskou gramotnost a porozumění textů a vybudovat vztah k literatuře jako takové.
Kroužek matematika
Kroužek bude určen pro žáky, kteří budou mít zájem o získání nadstandardních znalostí z oblasti matematiky zaměřené na řešení zajímavých a praktických zadání z oblasti studijního zaměření žáků. Žáci budou mít k dispozici tištěné dokumentaci se zadáními. Dokumentace bude obsahovat obecné popisy, možné postupy, případně názornou výkresovou dokumentaci (podpora čtenářské gramotnosti).
Dětem a žákům se budou věnovat zkušení pedagogičtí pracovníci ze SOU elektrotechnického, Plzeň, Vejprnická 56.
Školní rok 2017/ 2018
Během školního roku 2017/2018 navštěvovali žáci 15. ZŠ, 4. ZŠ, ZŠ Starý Plzenec a děti ze 70 MŠ pravidelně odborné kroužky. Práce se žákům velmi líbila, a byli rádi za vstřícný přístup všech lektorů.
Žáci z 15. ZŠ se zúčastnili exkurze na Vodním díle Hracholusky. Žáci se seznámili s historií Hracholuské přehrady s prací vodohospodářů a také měli možnost si prohlédnout hráz přehrady. O zajímavý výklad se postaral pan hrázný, exkurze si žáci užili.
Žáci SOU elektrotechnického, Plzeň, navštěvovali odborné kroužky:
Kroužek čtenářská zkušenost, kde si vyhledávali zajímavé knihy, o kterých vedli diskuse. Kroužek ICT a automatizace a Kroužek ICT a robotiky, na těchto kroužcích získali nadstandardní informace znalosti z oboru.
Kroužek ICT a robotika
Ve školním roce 2018/2019 probíhají kroužky dle plánu. Kroužky navštěvují žáci 15. ZŠ, 4. ZŠ, ZŠ Starý Plzenec a děti ze 70 MŠ.
Žáci pracují s nářadím a technikou zakoupenou v inovovaných učebnách. Inovované učebny, které jsou vybaveny moderní technikou zakoupenou z projektu:
Dílna elektroniky 1
Dílna elektroniky 2
Dílna dřevo
Dílna kovo
Dílna dřevo 2
Dílna pro diagnostiku a měření
Učebna výpočetní techniky 1
Učebna výpočetní techniky 2
Kroužek čtenářská zkušenost, probíhá v učebnách českého jazyka. Učebny jsou vybaveny novým vybavením zakoupeným v rámci výběrového řízení – notebooky, aktivní ozvučení, MP3-CD přehrávačem a audioknihy a také tištěnými knihami.
Kroužek matematika, probíhá v učebnách matematiky. Učebny jsou vybaveny zařízením z výběrového řízení – notebooky, odborné knihy a vědecké kalkulačky.
Proběhla odborná exkurze žáků 15. ZŠ ve firmě OMEXOM GA Energo s.r.o. která patří dlouhodobě k lídrům v oblasti elektromontáží pro výrobce a distributory elektrické energie. Společnost se specializuje především na opravy a výstavbu elektrického vedení všech napěťových hladin a výstavbu, rekonstrukce a modernizace rozvoden a transformoven. SOUE Plzeň má s touto společností velmi dobré zkušenosti. Při exkurzi v Omexomu GA Energo s.r.o. prošili žáci s lektorem celé pracoviště. Teoreticky se seznámili, jak pracují rozvodny a transformátory a jak se vlastně elektřina vyrábí. Protože se jednalo o děti ZŠ 1. stupně, tak jim pracovníci firmy jednoduchou formou představili systém Smart City neboli Chytré město. Tento systém je postaven na digitálních technologiích, díky nimž lze systém optimálně provozovat. Tento systém děti velice zaujal, protože jim to připomínalo digitální hry, se kterými se většina dětí ve svém věku setkává. Návštěva se dětem velice líbila.
SOUE Plzeň také zajistilo soutěžní týmy na druhý ročník Soutěže Robotiky, kterou pořádá Plzeňský kraj. Soutěž se konala v Techmania Science Center v Plzni. Úkolem této soutěže bylo, aby čtyřčlenný tým sestavil ze stavebnice robota, který bude pomocí senzorů schopen absolvovat předem neznámou trať. Naše škola se v kategorii ZŠ umístila na 3. místě.
Školní rok uběhl velice rychle a všichni se těší na další setkání po prázdninách.
Ve školním roce 2019/2020 probíhaly kroužky dle plánu jen do prvního týdne v březnu 2020. Pak byly kroužky přerušeny z důvodu epidemie COVID 19. Věříme, že v příštím školním roce si tuto dlouhou pauzu vynahradí jak lektoři, tak i žáci.
Co jsme všechno přesto stihli? Bylo toho i tak docela dost. Žáci chodili do všech kroužků a vyráběli výrobky, které si odnesli domů a mohli se pochlubit rodičům i kamarádům.
Také žáci navštívili v rámci exkurzí firmy, ve kterých se seznámili s programem firem, s výrobky firem.
Jednalo se o firmy:
OMEXOM GA Energo s.r.o.,
PMDP a.s.,
KAPPENBERGER + BRAUN, Elektro-Technik spol. s r.o.,
STREICHER, spol. s r.o. Plzeň,
Value 4robotics s.r.o.,
INTERSOFT – Automation s.r.o.,
Fakulta elektrotechnická, Západočeská univerzita v Plzni.
Lektoři se zúčastnili workshopu ke karierovému poradenství ve školách.
Osvětového Workshopu v SOUE Plzeň.
V SOUE Plzeň proběhl workshop ke čtenářské gramotnosti, Podpora čtenářské a matematické gramotnosti na SŠ a ZŠ.
Dále se lektoři zúčastnily – Platforma inkluze, Platforma Kariérového poradenství, Vize 2035 – oblast kariérového poradenství. Tyto akce byly vyhodnoceny jako velice prospěšné pro další práci ve škole.
Lektoři spolupracují s výchovnou poradkyní a předávají si zkušenosti jak z odborné praxe, tak i z vědomostí získaných na akcích.
Naše škola patřila mezi organizátory robotické soutěže ROBO 2020.
ROBO 2020 v rámci výzvy „Budoucí autonomní městská mobilita“. Soutěž pořádala Západočeská univerzita spolu s Plzeňským krajem. Naše škola patřila mezi organizátory akce. Akce se zúčastnilo čtrnáct středoškolských týmů z pěti zemí Evropy a Asie. Každý tým měl svoje robotické vozítko. Soutěžní dvojice měli za úkol své vozítko představit v anglickém jazyce před odbornou porotou, tato akce se konala na ZČU. Samotná jízda se konala v Techmanii Science Center. Hodnotila se prezentace, originální vzhled nebo ochrana elektroniky před vodou a zajímavé osvětlení.
Tento školní rok byl bohatý na program v rámci projektu Podpora odborného vzdělávání v Plzeňském kraji, a těšíme se na další školní rok.