Slovo úvodem


Příručka číslicové techniky, pod názvem Číslicová technika (náhled), byla vydána v roce 2008 ve spolupráci s KTE (Katedra technologií a měření) Fakulty elektrotechnické ZČU v Plzni.

Tato příručka číslicové techniky vznikla na základě experimentálního pilotního projektu, který byl realizován v průběhu 20 měsíců na Středním odborném učilišti elektrotechnickém v Plzni. Smyslem tohoto projeku bylo vytvoření souhrnných teoretických výukových materiálů, které napomohou budoucím absolventům elektrotechnických oborů proniknout do základů číslicové techniky a zároveň umožní nabídnout řadu ověřených praktických úkolů, realizovatelných v laboratorních podmínkách současných moderních středních odborných škol a učilišť. Neméně důležitým cílem tohoto projektu bylo navázání spolupráce s dalšími dílnami odborného výcviku pracujícími oborově na příbuzných tématických celcích v jednom školním zařízení. Tato převážně prakticky zaměřená část výuky má být simulací tzv. „výuky na dálku,“ kdy k praktickému ověřování funkčnosti jednotlivých zapojení napomáhá jiná tzv. partnerská dílna odborného výcviku, na rozdíl od dílny mateřské, ve které probíhá ověřování funkčnosti příslušného zapojení např. pomocí simulačního programu Electronics Workbench nikoli však v reálné podobě pomocí fyzických modulů a integrovaných obvodů. Tato partnerská dílna provede ověření funkčního simulačního zapojení pomocí příslušných logických členů a integrovaných obvodů, provede jeho vyhodnocení a zajistí odeslání vypracovaného zadání zpět do partnerské dílny simulací a měření. Komunikace obou (v praxi) libovolně vzdálených pracovišť probíhá, nebo může probíhat přes internetovou popřípadě intranetovou vnitřní datovou síť. Zmíněný způsob výuky napomáhá zvýšení potřeby spolupráce jednotlivých členů učební skupiny a zárověň zajistí zlepšení jejich komunikačních dovedností a kooperativních schopností. Součástí této knihy Číslicová technika je čtveřice vzorového zadání slovního úkolu s čistě praktickým použitím a rovněž s návrhem jeho možného řešení.

Struktura obsahu této knihy je navržena způsobem, který umožní uživateli příručky proniknout od samotných základů číslicové techniky, tvořených poznáváním jednotlivých logických členů přes ošetřování nezapojených vstupů a vytváření náhradních zapojení jednotlivých logických členů až po způsob návrhu velmi jednoduchých číslicových obvodů často používaných v praktickém životě. Tato příručka neobjevuje nové skutečnosti číslicové techniky, nýbrž je pouhým shrnutím již známých faktů a skutečností. Jejím úkolem je, jak bylo uvedeno výše, usnadnit porozumění základům ČT a v souhrnné podobě poskytnout nejzákladnější informace ze studovaného oboru, obohacené o nové poznání a možnosti použití v praktickém životě.

Bližší informace k obsahu knihy Číslicová technika naleznete zde....