Elektronické čítače jsou zařízení, která se používají např. v automatizaci, průmyslu, výzkumu a všude tam, kde je třeba zaznamenat velké množství jednotlivých dějů, které nastanou za delší dobu, nebo naopak u dějů, které následují velice rychle za sebou. Zde se neobejdeme bez elektronických čítačů. V takovýchto případech jsou schopnosti člověka nedostatečné, popřípadě by byla lidská práce velmi drahá. Přístroje na čítání nejsou v technice nové, používají se od doby, kdy bylo třeba realizovat rutinní práce strojově. Původně měly čítače pouze mechanickou konstrukci, dnes se používají čítače elektronické. Jejich rozšíření a výkonnost podstatně získaly rozvojem moderních číslicových interovaných obvodů.
Pro všechny elektronické čítače platí, že jsou schopny sečíst počet impulzů, které přicházejí na jejich vstupy, a tento počet uložit do paměti. Elektronické čítače čítají určité jevy nebo události, které musíme převést na napěťové impulzy. Při tomto čítání se s každým impulzem přičítá jednička ke stávajícímu stavu. Tak je o jedničku zvýšen stávající součet, který vyjadřuje počet dosud přišlých impulzů. Nově vzniklý součet se zapíše do paměti a obvykle se opticky též zobrazuje. V dekadickém čítači je na každém řádovém místě jedna z deseti možných číslic. Jakmile se tato zásoba znaků (0 až 9) na jednom řádovém místě během čítání vyčerpá, pak desátý impulz způsobí, že se příslušné místo vynuluje, popřípadě je možné, že vznikne současně přenos do následujícího vyššího řádového místa, tj. číslo, které je tam zaznamenáno, se zvýší o jedničku.
Astabilní klopný obvod (AKO) může být jedním z možných zdrojů číslicových impulzů, vhodných pro čítání elektronickými čítači. Jeho velmi jednoduché řešení pomocí dvou hradel NAND, popřípadě dvou invertorů, umožní snadnou domácí konstrukci AKO na libovolný kmitočet.
AKO z hradel NAND - schéma zapojení.
Vzorec pro výpočet kmitočtu AKO.
Ze vzorce pro výpočet frekvence je zřejmé, že kmitočet AKO je závislý na převrácené hodnotě dvojnásobku hodnoty rezistoru a kapacity kondenzátoru, použitého v konstruovaném multivibrátoru. Při výpočtu hodnoty požadovaného rezistoru nebo kapacity postupujeme způsobem, že vycházíme z požadovaného kmitočtu AKO a rovněž z hodnoty námi zvoleného rezistoru, popřípadě kondenzátoru a dopočítáme poslední požadovanou hodnotu součástky. Při volbě dopočítávané součástky postupujeme způsobem, že volíme součástku, jíž máme na výběr z menšího množství hodnot a dopočítáváme součástku, jejíž výběr, co se týká hodnot, máme větší. Tímto způsobem se lépe přiblížíme vypočítanou hodnotou ke skutečné hodnotě naší součástky.
Pro TTL hradla je vhodné R zvolit v rozsahu 1 kΩ - 10 kΩ a C v rozsahu 1 nF - 10 μF.
Jako generátor obdélníkového průběhu napětí je možné použít „jakýkoliv“ zdroj napětí, jehož přechod z minimální hodnoty napětí do maximální hodnoty se mění skokově. Jedním z dalších možných zdrojů obdélníkového průběhu napětí může být např. také tzv. Schmittův klopný obvod. Jedná se o zapojení obvodu, jehož konstrukce umožní přeměnu sinusového signálu na digitální.