Základní pojmy z mikroprocesorové techniky

 

Tato část textu je určena pro úplné začátečníky z oboru mikroprocesorové techniky. I když jsou tyto pojmy  pro většinu z vás běžné, určitě není na škodu si je zopakovat (připomenout):

 

Bit (z anglického  binary digit)

Je to nejmenší jednotka nesoucí informaci, používaná v číslicové a výpočetní  technice.

Značí se malým písmenem b , např. 8b, ale používá se též označení 8bit .

1 bit může nabývat hodnoty 1 a 0 binární číslice,  odpovídající odpovědi  pravda/nepravda (TRUE/FALSE) na otázku, zda určitá skutečnost nastala či nenastala.

 

Bajt (anglicky  byte)

Též se používá název slabika, obsahuje 8 bitů a může reprezentovat desítkové číslo v rozsahu 0 až 255 (tj. 256 kombinací, 28 = 256) nebo jeden znak (např. abecedy). Jeden bajt je nejmenší objem dat, se kterým pracují číslicové počítače. U většiny pamětí je velikost paměťové buňky shodná s rozměrem jednoho bajtu.

 

Slovo (anglicky word)

Je to dvojice bajtů(u 8 a 16 bitových mikroprocesorů), tj. 16 bitů. Je to počet bitů, se kterým procesor (počítač) pracuje. V programovacím jazyce C se označuje  int . Má rozsah čísel   0 až 65535 (216=65536).  Slovo se též  používá pro adresování buněk pamětí.

 

Pozn.: protože bajt je malá jednotka informace, používají se před slovem bajt předpony známé z matematiky, zejména kilo (kB = kilobajt = 1024 bajtů) a  mega ( MB = megabajt = 1048576  bajtů).  Neplatí tedy, že 1kB = 1000 B a 1MB = 1000000 B, i když se toto často používá!

 

Mikroprocesor

Je to velmi složitý sekvenční číslicový obvod, tvořící  základní součást počítače, který vykonává převážně aritmetické a logické operace. Postupně zpracovává jednotlivé instrukce programu, čímž realizuje námi požadovanou funkci. Program je uložen v  paměti programu počítače. Aby mohl mikroprocesor komunikovat s okolím, potřebuje též různá vstupně/výstupní zařízení (rozhraní).

 

Jednočipový mikropočítač

Vznikne spojením mikroprocesoru, pamětí a vstupně/výstupních rozhraní  do jednoho integrovaného obvodu – čipu (proto jednočipový). Tento integrovaný obvod má mnoho vývodů (často několik desítek) a je velmi univerzální. Bývá doplněn mnoha přídavnými funkcemi, existuje tedy mnoho typů jednočipového mikropočítače se stejným typem mikroprocesoru, říkáme se stejným „jádrem“, který používá stejný soubor instrukcí programu.

Jednočipový mikropočítač v sobě  zahrnuje zpravidla vše potřebné k tomu, aby mohl obsáhnout celou aplikaci bez potřeby dalších  podpůrných  obvodů. V technické praxi se též používá pro jednočipový mikropočítač název mikrokontrolér, který budeme dále používat v následujícím  textu a kapitolách.

 

Paměť

Slouží k uložení programu (programová paměť) a dat (datová paměť) v mikrokontroléru.

V mikrokontrolérech se používá často tzv. Hardvardská struktura, kdy je paměť programu oddělena od paměti dat (existuje též tzv. Von Neumannova struktura, kdy je společný  paměťový prostor pro program i data).

 

Adresa

Je to číslo ve dvojkové soustavě, které udává umístění dané paměťové buňky v paměti. Počet bitů adresy určuje kapacitu paměti. Např. pro 16-bitovou adresu bude maximální kapacita paměti 216 = 65536 buněk (adresy od 0 do 65535). Jelikož by bylo psaní adresy ve dvojkové soustavě nepřehledné a zdlouhavé, používáme pro zápis adresy soustavu hexadecimální (šestnáctkovou).

 

Sběrnice

Jsou to skupiny vodičů, které propojují vstupně/výstupní zařízení, paměti a jiná speciální zařízení s procesorem počítače. Pro sběrnice jsou definovány napěťové úrovně a časové posloupnosti přicházejících signálů. Uvnitř počítače (i mikrokontroléru) se používají tyto typy sběrnic: datová (přenáší data), adresová (přenáší adresu osloveného zařízení) a řídící (slouží k synchronizaci přenosu signálů).

 

Registr

Používá se k dočasnému uložení dat, operandů instrukce a  výsledků operace. Registry jsou součástí mikrokontroléru, podle typu mikrokontroléru jich je několik málo až několik desítek.

 

Zásobník (anglicky stack)

Je to speciální paměť, která se používá k dočasnému ukládání obsahu registrů (pokud registry potřebuje použít jiná část programu) a k ukládání  návratové adresy při volání podprogramů. Způsob ukládání je typu LIFO (Last In First Out = „poslední dovnitř první ven“), tzn. naposledy uložená informace je na vrcholu zásobníku a při výběru se jako první přečte.

Tzv. „vrchol“ zásobníku je uložen v registru SP.

 

Instrukce

Je to nejmenší programová jednotka, provádí elementární operace, např. součet obsahu dvou registrů a uložení výsledku operace do registru. Smysluplná  posloupnost  instrukcí se nazývá program.

 

Instrukční soubor

Je to soubor všech instrukcí, které mikrokontrolér umí vykonat. Jejich počet je několik desítek (některý mikrokontrolér  zná i více než sto instrukcí).

 

ALU  ( Aritmethical Logical Unit)

Je to výkonná část procesoru, která provádí aritmetické (součet, rozdíl, součin, podíl) a logické operace (logický součet, logický součin, negaci, …).

 

 zpět