K praktickým úkolům již můžeme přistoupit. Známe základní informace o pneumatických prvcích se kterými se v praxi setkáváme a známe také základní principy ovládání ventilů. Praktická cvičení lze rozdělit do čtyř základních skupin:
· základní ovládání monostabilního a bistabilního ventilu
· použití časových relátek
· tlakové spínače
·
doplňující úkoly
V této kapitole si prakticky vyzkoušíme základní principy ovládání ventilů. Naším úkolem je si vysvětlit sestavení pneumatického obvodu za použití nám již známých schematických značek. Jednotlivé úkoly jsou seřazeny a navazují jedna na druhou.
Než-li si uvedeme první úkol který, nás čeká, podívejme se na provedení pneumatického schématu. S elektrickým schématem se budeme zabývat později u konkrétních úloh.
V praxi je možné kreslit schéma pneumatického a elektrického obvodu společně. Při použití jednoho společného schématu nastane problém s dostatečnou přehledností. Z tohoto důvodu volíme kreslení schémata elektrického a pneumatického zvlášť. Příklad možného provedení pneumatického obvodu je na přiloženém obrázku. V elektropneumatice jsou pneumatické obvody poměrně jednoduché a skládají se ze dvou částí. První část bychom mohli nazvat: Napájecí část a druhou: Pracovní část.
Napájecí část nám slouží k připojení a úpravě stlačeného vzduchu. Část pracovní nám znázorňuje konkrétní zapojení pneumotorů s ovládacími ventily.Příklad provedení napájecí části vidíme na obrázku, kde je znázorněno možné provedení. Napájecí část je tvořena:
· 3/2 pneumatický ventil ovládaný pákou
· redukční ventil s manometrem
· zdroj vzduchu
Zdroj
vzduchu nám zabezpečuje přivedení stlačeného vzduchu do zařízení. Jako zdroj
může být například kompresorová stanice, tlaková nádoba. Nejčastějším provedením
zdroje vzduchu je přípojka se stlačeným vzduchem u centrálního rozvodu stl.
vzduchu. Provedení napájecí části může být různé. Záleží vždy na konkrétních
požadavcích, které mohou být například kladeny na přesnou stabilizaci hodnoty
stlačeného vzduchu, čistotu vzduchu, olejování stlačeného vzduchu a mnoho
dalších důvodů, které ovlivňují skladbu komponentů. Další
příklady provedení vidíme na obrázku.
Pracovní část je tvořena komponenty, které se podílejí na využití energie stlačeného vzduchu k mechanické práci. Pro začátek se spokojíme s jednodušším složením pracovní části. Jedná se o pneumotor a k němu připojený ventil, pomocí kterého ovládáme pohyb pneumotoru. U trochu složitějších aplikací bývá těchto pneumotorů více a s tím souvisí i větší počet ovládacích ventilů. Neplatí však, že počet pneumotorů je roven počtu ovládacích ventilů. Například jedním ventilem 5/2 je možno ovládat i více dvojčinných pneumotorů. Jednoduchý příklad pracovní části s dvojčinným a jednočinným pneumotorem je vidět na obrázcích. V prvních úlohách se budeme věnovat ovládání bistabilního a monostabilního ventilu. V praktických příkladech jde o celkové porozumění kombinace elektrických a pneumatických zařízení.