Časová relátka

Praktická uplatnění nacházejí časová relé ve všech odvětvích elektrotechniky, tím spíše se s nimi setkáváme v automatizaci a v neposlední řadě v elektropneumatice. Časová relé pracují jako běžná relé, jen jejich zapnutí či vypnutí nastává s časovou prodlevou. Prakticky je používáme v případech, kde požadujeme v pracovním ději časovou prodlevu.

Příklad z elektrotechniky může být rozběh motorů s automatickým přepnutím zapojení hvězda/trojúhelník. Další příklad nacházíme v panelových domech u schodišťového osvětlení, kde časové relé zajišťuje po stisknutí tlačítka osvětlení s omezenou dobou. Uvedené aplikace v praxi by nebylo možné řešit bez použití časových relé. V elektropneumatice tomu také není jinak. Jakékoliv prodlevy v pohybu pneumotorů a mnoho dalších aplikací nelze bez časových relátek řešit.

Časová relé existují v mnoha provedeních. Můžeme je rozdělit do dvou základních skupin. Z dnešního pohledu toto rozdělení není tak důležité. První skupinou jsou:

·         mechanická časová r.

·         elektronická časová r.

 

*      Mechanická časová relé – řešení časové prodlevy relátek spočívá v mechanické konstrukci, která zajistí pomalý pohyb např.jezdce po dráze a ten v určité poloze zavadí o kontakty, čímž je vypne či zapne. Známé provedením časového relé s mechanickou konstrukcí je SA10. Tento typ časového relé se nejčastěji vyskytuje u starších elektroinstalací k ovládání schodišťového osvětlení v panelových domech.

*      Elektronická časová relé – provedení časové prodlevy v relátku je řešeno pomocí elektronických obvodů. Základ časovače tvoří elektronický obvod, tvořený oscilátorem, kmitajícím konstantní frekvencí a čítač, který jednotlivé impulzy z oscilátoru sčítá. Pomocné obvody nám vyhodnocují počet impulzů odpovídající časové prodlevě.

Pro nás je spíše důležité se podívat na rozdělení relátek z pohledu funkcí, které nám nabízejí. U časových relátek rozlišujeme dvě základní funkce:

·         zpožděné sepnutí

·         zpožděné vypnutí

 

*      Zpožděné sepnutí - spočívá v přivedení ovládacího impulzu na relé. Relé nesepne a začíná odpočítávat nastavenou časovou prodlevu. Po uplynutí nastaveného času dojde k sepnutí relé. Vypnutí nastane po odpojení spouštěcího impulzu.

*      Zpožděné vypnutí - přivedením ovládacího impulzu dojde k okamžitému zapnutí relé. Po odpojení spouštěcího impulzu dochází k časování relé. Po načasování relé vypíná.

Časová relé dále rozdělujeme:

·         časová relé s jednou funkcí a jedním časovým rozsahem

·         programovatelná relé:-jedna funkce a více časových rozsahů

·         jeden časový rozsah a více funkcí

·         více funkcí a více časových rozsahů

 

*      Jednoúčelová časová relé jsou jednoduchá a nabízejí pouze jednu funkci a jeden časový rozsah. Zpravidla minimální čas je okolo 0,5s a maxima se pohybují v několika minutách. Je nutné pečlivě vybírat časové relé podle požadavků na funkci a požadovaný čas.

*      Programovatelná relátka mají více možností použití. Je možné programovat funkce, ale i časové rozsahy. Programování funkcí, znamená možnost volby funkce přímo na relátku. Relátka pak nabízejí kromě dvou základních funkcí i mnoho dalších variant..

GPoznámka:

Pro následující úlohy budeme používat typ relé označený CH1. Jedná se o plně programovatelné relé. Je možné nastavit osm různých funkcí. Relé disponuje časy od 0,05s – 60h, uspořádaných do několika rozsahů. Uvedeny jsou všechny funkce, které relé obsahuje, ale v praktických úlohách budeme používat jen některé.

 

Funkce časového relé CH1:

 

*      1) Zpožděný přítah – odtah 1110 (nastavení funkce) A1,A2,B1(použité vývody pro ovládání relé).
Vývod A1 připojíme na + zdroje a A2 připojíme na - zdroje. Připojením B1 na + zdroje začne relé časovat, ale zůstává vypnuté. Po uplynutí nastaveného času dojde k zapnutí relé. Odpojením B1 od + dojde opět k časování relé. Relé je zatím zapnuté. Po uplynutí nastaveného času dojde k vypnutí relé. Čas při časování zpožděného zapnutí a při časování zpožděného vypnutí je stejný (relé má k dispozici pouze jedno nastavení časového rozsahu).

 

*      2) Zpožděné vypnutí 0101 A1,A2,B1
Vývod A1 připojíme na + a vývod A2 na - . Připojením vývodu B1 na + relé okamžitě sepne. Až po odpojení vstupu B1 od + začne relé časovat nastavený čas. Relé zůstává zapnuté. Po uplynutí nastaveného času relé vypne.

 

*      3) Zpožděné sepnutí 1111 A1,A2
Vývod A2 připojíme na - . Vývodem A1 budeme relé ovládat. Připojíme vstup A1 na + . Relé začne časovat. Relé je vypnuté. Po uplynutí nastaveného času relé sepne a zůstane sepnuté, dokud neodpojíme vstup A1 od +. Pak dojde okamžitě k vypnutí relé.

 

*      4) Zpožděné vypnutí 1010 A1,A2
Vývod A2 připojíme na - . Připojením vstupu A1 na + dojde k zapnutí relé a zároveň začne relé časovat. Po uplynutí nastavené doby relé vypne.

 

*      5) Kmitání 1001 A1,A2
Vývod A2 připojíme na - . Připojením Vývodu A1 na + začne relé střídavě zapínat a vypínat. Po odpojení vstupu A1 relé vypne.

 

*      6) Zpožděné vypnutí 1101 A1,A2,B1
Vývod A1 připojíme na + a vývod A2 na - . Připojením vstupu B1 na + relé sepne a zároveň začne časovat. Relé je v zapnutém stavu, časuje. Je možné ponechat připojený vstup B1 nebo jej můžeme odpojit. Po uplynutí nastaveného času relé vypne.

 

*      7) Zpožděné vypnutí 1011 A1,A2,B1
Vývod A1 připojíme na + a vývod A2 na - . Připojením vývodu B1 na + relé nereaguje. Po odpojení B1 od + relé sepne a začne časovat nastavenou dobu. Po uplynutí nastaveného času relé vypne.

 

*      8) Zpožděné sepnutí s časovým omezením 0111 A1,A2
Vývod A2 připojíme na - . Vývodem A1 bude relé ovládat. Připojíme vstup A1 na + . Relé začne časovat. Relé je vypnuté. Po uplynutí nastaveného času relé sepne a po 0,5s vypne. Uvedený čas 0,5s nemáme možnost nastavit, je dán výrobcem.

Časové rozsahy:

ü  0,15 – 1s 1010(nastavení času)

ü  0,45 – 2s 1110

ü  1,5 – 10s 0110

ü  4,5 – 30s 0010

ü  9 – 60s 1111

 

Z uvedených funkcí je patrná nabídka, ze které je možné vybírat. Převládají funkce zpožděného vypnutí, lišící se způsobem ovládání.