RC členy -  dolní a horní propust

 

    Mezi nejjednodušší RC členy patří tzv. poločlánky, které jsou složeny pouze ze 2 součástek, rezistoru a kondenzátoru. Proto je nazýváme členy RC. Jedna součástka je zapojená v sérii (v cestě signálu) a druhá paralelně k výstupu členu. Složitější členy obsahují rezistorů a kondenzátorů několik, např. Wienův článek, T článek, Π článek, aj.

 

    Mezi poločlánky patří dolní propust - propouští nižší kmitočty a vyšší zadržuje a horní propust, která zadržuje nižší kmitočty a propouští vyšší. Určující kmitočet je tzv. kmitočet mezní.

 

Schéma zapojení propustí


   

Charakteristické vlastnosti těchto propustí:

 

Oba obvody můžeme chápat jako čtyřpól nebo dvojbran. Vstupní strana - napětí proti zemi a rovněž tak strana výstupní.

 

Mezní kmitočet - je to frekvence, při kterém dojde ke zmenšení zisku o -3 dB. Značí se většinou fM, jinak též  fD, f0 fC . To znamená, že v tomto okamžiku na výstupu propusti je napětí (1/√2)x menší, než vstupní. Nebo jinak, klesne na 0,707 napětí vstupního ( UOUT = 0,707 . UIN ).

Od hodnoty fM (-3dB) se přenos mění se strmostí -20 dB/dekádu.

 

Vztah pro určení mezního kmitočtu pro danou propust:

 

                   1

fM = ———————

            2 . π . R . C

 

Strmost je dalším určujícím údajem. Jak už bylo řečeno, vyjadřuje se v -dB/dekádu. To znamená změnu přenosu nf napětí za příslušnou propustí. Posuzuje se od hodnoty přenosu -3 dB. Od této velikosti zisku výstupní napětí z příslušné propusti musí klesat nebo růst v souladu s určenou strmostí.

 

Dekáda - kmitočet 10x vyšší nebo 10x nižší, než kmitočet mezní.

Můžeme se také zmínit o oktávě. Uvažujeme-li kmitočet o oktávu vyšší, je dvojnásobný. Je-li o oktávu nižší, je poloviční.


Současně se změnou zisku se posouvá výstupní napětí oproti vstupnímu. Tento posun se nazývá fázový a označuje se φ. Udává se ve °.

 

Výpočet přenosu (zisku): (udává se v -dB)

 

                       UOUT

AU = 20 . log ———   [dB]

                        UIN

zpět