Nastavení ampérmetru pro daný rozsah

 

Úprava spočívá v zařazení paralelního rezistoru k měřícímu systému, ve smyslu Kirhoffova zákona. Proud se rozdělí na dvě větve. Hodnota paralelního rezistoru - bočníku - musí být přesně určena.

 

Musíme většinou brát v úvahu i výkonovou ztrátu na bočníku, zvlášť pro větší proudy. Rezistor musí zůstat, pokud možno, studený. Jako materiál pro výrobu bočníků volíme metalizované rezistory nebo odporové materiály, které téměř nemění odpor se závislostí na teplotě. Hodí se Konstantan, Nikelin, Kanthal nebo bronzový vodič. Výhodou je také, lze-li materiál pocínovat.

 

Musíme-li poskládat bočník z více rezistorů, nejvhodnější je sérioparalelní kombinace, max. tří kusů. Rezistory musí být pevně připájené nebo přišroubované. Spoje se v žádném případě nesmí uvolnit - hrozí naprosté zničení měřícího systému. Není vhodné pro připojení měřícího systému a pro přívodní vodiče používat stejné svorky na bočníku. Měřící systém musí mít svorky vlastní. V případě uvolnění hlavních přívodních vodičů nikdy nesmí měřený proud téct do samotného měřicího systému.

 

Schéma zapojení zkušebního obvodu:

 

 

Podmínky zatížitelnosti součástek je nutné pečlivě vypočítat a dodržet. Výkonové rezistory a potenciometry bývají " dražší " a zničí se velmi rychle. Pro napájení je proto vhodné používat zdroj stabilizovaného regulovatelného napětí s proměnnou proudovou pojistkou. Pak lze vynechat dělič napětí a v určitých podmínkách a zatěžovací rezistor R.

 

Vycházíme ze známých údajů o použitém měřícím systému U0 a I0. Pomocí změny napětí zdroje a rezistoru R nastavíme proud zkušebního obvodu. Pozor! Musí být dimenzovaný na potřebný výkon.

 

Pro výpočet bočníku použijeme vztah:

 

              U0

 RB = ————

          ( IA - I0 )

 

Pro výpočet výkonové ztráty na bočníku volíme vztah:

 

PB =  RB . IB2

(Platí i pro omezovací rezistor R) 

Vypočtenou hodnotu výkonu zaokrouhlujeme na vyšší. Bereme v úvahu výsledný výkon sestavy při sériovém a paralelním řazení rezistorů.

I v tomto případě je vhodné umístit sestavu bočníku na zvláštní nosič, pevně připevněný v krytu. Samotné uchycení na svorky přístroje není vhodné.

 

Ocejchování měřícího rozsahu je nutné provést měřícím přístrojem minimálně 2 třídy kvalitnějším. Měříme alespoň v 6  bodech stupnice. Kontrolu rozsahu provedeme při zvyšování a snižování výchylky. Chyba nesmí v žádném bodu přesáhnout údaje výrobce.

 

zpět